Tekstilde lot farkı nedir ?

yogini

Global Mod
Global Mod
Tekstilde lot fark, tekstil isleme srasnda, cesitli ozellikleri olan urunlerin uretilmesini saglayan bir uretim teknigidir. Bu uretim teknigi, uretilen urunlerin ozelliklerini, renklerini, kalitesini ve diger ozelliklerini, uretim surecinde cok daha kontrollu bir sekilde koruyarak, daha kaliteli ve uygun fiyatl urunler yaratmak icin kullanlr. Tekstilde lot fark, genellikle uretim asamalarnda ortaya ckan farkl urunleri, uretim surecinin herhangi bir asamasnda, belirli kriterler dikkate alnarak, belirli lotlar halinde toplanmak suretiyle, uretim sureci kontrol edilebilir hale getirilmesini saglar.

Tekstilde Lot Farknn Avantajlar

Lot sisteminin en onemli avantajlarndan biri, uretim kalitesinin arttrlmasdr. Lot fark ile, uretim sureci kontrol edilebilir bir hale getirildiginden, uretilen urunlerin kalitesi ve ozellikleri, her urun lotunda sabit kalr ve cesitli uretim sureclerinde ortaya ckan farkllklar onlenir. Ayn zamanda, lot fark sayesinde, uretim maliyetleri de dusurulur. Lot fark, uretim surecinde farkl urunlerin ayrlotlar halinde uretilmesini saglayarak, uretim surecinin herhangi bir asamasnda uretilen farkl urunlerin uretim maliyetlerinin farkllk gostermemesini saglar. Bu, uretim maliyetlerinin dusurulmesini ve uretim kalitesinin arttrlmasn saglar.

Tekstilde Lot Farknn Dezavantajlar

Lot farknn en onemli dezavantaj, uretim surecinin buyuk olcude yavaslamasdr. Lot fark ile belirli kriterlere uygun urunlerin uretilmesi, uretim surecini kontrol edilebilir bir hale getirir, ancak bu da uretim surecinin hznn azalmasna yol acar. Ayrca, uretim sureci yavaslamas, uretim maliyetlerinin de artmasna yol acabilir.

Sonuc olarak, tekstilde lot fark, uretim surecini kontrol edilebilir hale getirerek uretim kalitesinin arttrlmasn ve uretim maliyetlerinin dusurulmesini saglar. Ancak, lot farknn kullanm, uretim surecinin buyuk olcude yavaslamasna ve uretim maliyetlerinin artmasna da yol acabilir.