Netflix biyodraması, gerçek hayattaki bir mülteciden Olimpiyat’a dönüşmesine dikkat çekiyor

KanYo

Member
İletişim şefi Melissa Fleming de Netflix filminden bahsetti. yüzücüler, Herkesin mültecilerle dayanışma göstermesi için “uyandırma çağrısı” ve “son derece memnuniyetle karşılanan bir adım”.

Yusra ve Sara Mardini 2015 yılında Suriye iç savaşından kaçmak zorunda kalmış olsalar da, Netflix’in Çarşamba günü yayınladığı biyografik drama, Yusra iki Olimpiyatta yarışırken cesaretlerini ve insani ruhlarını yanlarına aldıklarını açıkça ortaya koyuyor.

Fleming, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen gösterimde, “Çok genç yaşta, denizde tehlikede olan insanları kurtararak milyonlarca insanın kahramanı oluyorlar” dedi. “Ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırken, sebat ve sıkı çalışma sayesinde hayallerini gerçekleştirmeyi başardılar”.

Paylaşılan insanlık

Bu iki genç kadının haysiyetini, dayanıklılığını ve muazzam potansiyelini gösteren, Yüzücüler tüm mültecilere ses verir.

BM yetkilisi bu ayın başlarında yapılan bir önizleme gösteriminde, “Bu, halkın zorla yerinden edilenlere yalnızca şefkat duymasını değil, aynı zamanda onlarla özdeşleşmesini – onların yerinde olduğunu hayal etmesini sağlıyor” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BMMYK ve örgütün diğer bölümleri onlarca yıldır savaş, şiddet ve zulümden kaçmak zorunda kalanların yaşamlarını ve geçim kaynaklarını korumak için çalışırken, Bayan Fleming görevin “yerinden edilme giderek daha fazla hale geldikçe, görevin giderek daha zor hale geldiğini” kabul etti. karmaşık”.

bir insan merceği

Gerçek hikaye, rekabetçi yüzücüler olan ve Suriye çatışmasından kaçan genç kız kardeşlerle başlar.

Avrupa’ya yaptıkları hain deniz yolculuğunu, geçidin yarısında teknelerinin motoru kesildiğinde ve kız kardeşler diğer iki kişiyle birlikte suya atladığında ve saatlerce yüzerek batan botu güvenli bir yere kurtardığında ve yaklaşık 18 kişinin hayatını kurtardığında gösterilir. yazı tahtası.

Rio 2016 Olimpiyatları’nda yarışan Yusra’yı takip etmeye devam ediyor.2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yarışmaya devam edecekti ve 2017’de 19 yaşında, şimdiye kadarki en genç BMMYK İyi Niyet Elçisi oldu.

Mülteci kimdir?

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişi gibi, “mülteci” kelimesi Yusra için çok az şey ifade ediyordu – ta ki evinden kaçmak zorunda kalana kadar.

“Suriye’de yaşarken kimse bana bundan bahsetmedi” dedi.

“Bu film, bir mültecinin ne olduğu ve neyi değiştirmek istediğimiz hakkındaki tartışmaları masaya yatıracak.”

Eğitim sistemleri… göçmenlerin ve mültecilerin hikayelerini öğrenmelidir – BMMYK İyi Niyet Elçisi
UNHCR NY Direktörü Ruven Menikdiwela, filmin “mültecilerin çatışma, savaş veya zulümden kaçan ve desteğe ihtiyaç duyan bireyler olmasına rağmen, aynı zamanda inanılmaz yeteneklerini ve çeşitli becerilerini kendilerine hizmet eden topluluklara getirdiklerini güçlü bir şekilde hatırlattığını” söyledi. Hoşgeldiniz. ”.

Değişen algılar

İnsanların mültecilere bakışını değiştirmeden önce, önce onları anlamaları gerektiğini vurguladı.

UNHCR İyi Niyet Elçisi, “Eğitim sistemlerinin değişmesi gerekiyor… daha açık olması, göçmenlerin ve mültecilerin hikayelerini öğretmeleri gerekiyor” dedi.

Yusra buna tamamen güveniyordu. Yüzücüler insanlara “herkese aynı şekilde davranmamız gerektiğini” hatırlatarak, tüm mültecilerin potansiyeli ve değeri konusunda insanları eğitmeye yardımcı olacaktır.

Bu arada, beğenilen Mısırlı-Galli yönetmen Sally El Hosaini, filmin “hem mülteciler hem de genç Arap kadınlarla ilgili bıkkın klişeleri” değiştireceğini umarak, onların “hayal edilemez seçimler yapmak zorunda kalan sıradan insanlar” olduğunu iddia etti. daha güvenli, daha iyi bir yaşam”.

Ruven Menikdiwela (UNHCR), Sally El Hosaini (yönetmen ve yazar), Yusra Mardini (UNHCR İyi Niyet Elçisi), Matthias Schweighöfer (aktör) ve Racheline Benveniste (Netflix), Netflix'in özel bir önizlemesi için BM'nin ECOSOC odasının önünde duruyor...

Ruven Menikdiwela (UNHCR), Sally El Hosaini (yönetmen ve yazar), Yusra Mardini (UNHCR İyi Niyet Elçisi), Matthias Schweighöfer (aktör) ve Racheline Benveniste (Netflix), Netflix filmi “Yüzücüler”in özel ön gösterimi için BM’nin ECOSOC odasının önünde duruyor “.

Mülteciler için avukat

Yusra’nın inanılmaz hikayesi sadece milyonda bir değil, 103 milyonda bir, yani dünya çapında zorla yerinden edilmiş insanların mevcut sayısı.

Olimpiyatlarda herkes 100 m kelebeği yüzemezken, Yusra yeteneğini ve başarısını mülteciler adına konuşmak ve tutumları etkilemek için kullanmaya devam ediyor.

“Olimpiyatlar, mülteci olmakla ilgili düşüncelerimi değiştirdi” dedi.

“Rio’daki stadyuma girdim ve pek çok insana ilham verebileceğimi fark ettim. ‘Mülteci’nin sadece bir kelime olduğunu ve onunla ne yaptığınızın en önemli şey olduğunu anladım.”

‘Bu sadece başlangıç’

Yüzmenin yanı sıra, Yusra’nın BMMYK İyi Niyet Elçisi olarak devam etme planları; spor ve eğitim için bir hayır vakfı kurmak; çalışmalarına devam etmek; ve belki oyunculuk.

Hollywood’un ilgi odağı olmasına rağmen, genç avukat mesleğini gözden kaçırmadı.

“Mülteciler için hala çok şeyin değişmesi gerekiyor” diyor. “Bu bir son değil. Bu sadece başlangıç.”

Yüzücüler 2022 Fragmanı Netflix YouTube | Biyografi Dram Spor Filmi