KPSS A ve B grubu ne demek ?

yogini

Global Mod
Global Mod
KPSS A ve B Grubu Ne Demek?

Kamu Personeli Secme Snav (KPSS) ulkemizde cesitli kamu kurum ve kuruluslar tarafndan personel alm icin kullanlan bir snavdr. KPSS, uzmanlk alanna ve pozisyonuna gore A ve B gruplar olarak ikiye ayrlmaktadr. A grubu, meslek alannn gerektirdigi ozel alanlara iliskin bilgi ve kabiliyetleri olcerken, B grubu ise ulkemizin genel kulturunu, siyasal, ekonomik ve toplumsal konular ile ilgili temel bilgileri olcmektedir.

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A grubu, meslek alanna gore ozel bilgi ve becerileri olcmek amacyla olusturulmus bir snavdr. A grubu snavna girmek icin katlmcnn belirli bir meslek alanna ait ust duzey bir egitim gormesi gerekmektedir. A grubu snavnn sorular, katlmcnn meslek alan hakknda bilgi ve becerilerini olcmek icin ozel olarak tasarlanmstr.

KPSS B Grubu Nedir?

KPSS B grubu, ulkemizin genel kulturunu, siyasal, ekonomik ve toplumsal konular ile ilgili temel bilgileri olcmek icin olusturulmus bir snavdr. B grubu snavna katlmak icin katlmcnn ortaogretim duzeyinde egitiminin olmas gerekir. B grubu snavnn sorular, ulkemizin genel kulturunu olcmek icin ozel olarak tasarlanmstr.

KPSS A ve B grubu snavlar, ulkemizde kamu personeli alm icin kullanlan standart bir snavdr. Her iki snav grubu da katlmcnn mesleki alanla ilgili bilgi ve becerileri olcmeyi amaclamaktadr. Farkl pozisyonlar icin katlmclarn egitim duzeylerine gore, A ve B gruplar snavlarndan birinin veya her ikisinin de alnmas gerekebilir.