Birinci Kişi: Haiti’de Hayat Kurtarmak ve Kolera’nın Yayılmasını Önlemek

KanYo

Member
Ölümcül ama tedavi edilebilir hastalık ülke çapında yayılıyor ve 16 Kasım’da yayınlanan son hükümet rakamlarına göre yaklaşık 8.100 kişi hastaneye kaldırıldı ve 170’den fazla kişi öldü.

Esterline Dumezil, Sağlık ve Nüfus Bakanlığı ve Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO/WHO) tarafından eğitildi.

“2014’ten beri Port-au-Prince’deki Cité Soleil belediyesinde, yani şimdiden sekiz yıldır çalışıyorum. Durum zamanla kötüleşti, bu da burada yaşayan insanlar için hayatın çok zor olduğu anlamına geliyor. Benimle sağlık sorunları hakkında konuşuyorlar ama aynı zamanda ekonomik ve güvenlik durumlarıyla da ilgileniyorlar. Kolera’nın geri dönmesinden çok korkuyorlar.

Benim işim mahallede yürümek ve farkındalık yaratmak. Birçok halk sağlığı bilgisi sağlıyorum ve kolera yeniden ortaya çıktığı için kapı kapı gidip aileleri evlerinde ziyaret ediyorum. İnsanları arıtılmış suyu içmek, evde yemek pişirmek, el yıkamak ve hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için alabilecekleri diğer önlemler için kullanmanın önemi konusunda eğitiyorum.

Yerel halkın birçok sorusu var, onlar da bana endişelerini ve sorunlarını anlatmak istiyorlar. Kolera’nın ölümcül bir hastalık olmadığını ve tedavi edilebilir olduğunu hatırlatarak onları rahatlatırım. Temel hijyen kurallarına uyulduğu takdirde hastalıkla mücadele edilebilir.

Esterline Dumezil, 2014 yılından beri Cité Soleil'de toplum sağlığı çalışanı olarak çalışmaktadır.

Esterline Dumezil, 2014 yılından beri Cité Soleil’de toplum sağlığı çalışanı olarak çalışmaktadır.

Ne kadar ciddi olursa olsun ishali olan birini bulursam, onu kolera hastalarını kabul edecek donanıma sahip iki devlet hastanesinden birine sevk ederim; Onlara iyi bakılacağını biliyorum.

Şüpheli vakaları saymak ve yerel halkın benimle paylaştığı bilgileri kaydetmek benim için çok önemli. Bu bilgiyi, epidemiyologlarımızın kolera’nın ülke çapındaki insanları nasıl etkilediğini daha iyi anlamalarına yardımcı olan Sağlık Bakanlığı’ndaki üstlerime iletiyorum.

En savunmasız kişilere yardım etmek

Ülkedeki zor duruma rağmen hala sahadayız. Toplum sağlığı çalışanları hareketsiz durmuyor, biz en savunmasız insanlara yardım etmek için eğitildik. Bu çabanın bir parçası olmak benim için bir görev ve gurur kaynağı.

Kişisel olarak, herkesin topluluklarımızdaki yaşamı iyileştirmeye katkıda bulunabileceğini düşünmeyi seviyorum. Bu yüzden sağlık profesyoneli olmaya karar verdim çünkü insanlara yardım etmekten ve değişimin bir parçası olmaktan keyif alıyorum. Aynı zamanda hayat kurtarabilecek çok önemli bir iştir.

PAHO çalışanları, toplum sağlığı çalışanlarını kolerayı tanıma ve önleme konusunda eğitiyor.

PAHO çalışanları, toplum sağlığı çalışanlarını kolerayı tanıma ve önleme konusunda eğitiyor.

İnsanlarla tanışmak ve onlara yardım etmek, bu işte beni en çok mutlu eden şey bu. Çetelerin yarattığı güvensizliğe rağmen insanların beni bildiği ve güvendiği için onların evlerine gitmeyi ve mahallede kendimi rahat hissetmeyi seviyorum.

Hayatımı bu işe adadığım için hiçbir zaman pişman olmadım. Evde insanlarla tanışmayı seviyorum ve en mutlu olduğum an o zamanlar.”

Haiti’ye BM Kolera Tepkisi:

• IOM, UNAIDS, UNFPA, UNICEF ve WFP’nin yanı sıra BM’nin insani hava hizmeti UNHAS dahil olmak üzere bir dizi BM kuruluşu da BM’nin kolera müdahalesini destekliyor.
  • Fransız kısaltması ASCP’ler tarafından bilinen toplum sağlığı çalışanları, Sağlık Bakanlığı’nın PAHO/WHO destekli Toplum Sağlığı Stratejisinde merkezi bir rol oynamaktadır. Hizmet ettikleri topluluklara ilişkin derin bilgi ve erişimle, özellikle Cite Soleil gibi ulaşılması zor alanlarda, koleraya karşı bütünleşik bir müdahalede ön saflarda yer aldılar. Bugüne kadar 300 kişi, risk iletişimi ve topluluk katılımı faaliyetlerini yürütmek için eğitildi ve sahada konuşlandırıldı.