Artan Cinsel Şiddete Rağmen Haiti’yi İyileştirmek

Claudine*, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’in yukarısındaki geniş bir vadiye bakmaktadır. Tropikal bitki örtüsünün bereketi, serin temiz hava ve alçakta bulunan bulutlar, dört yıl önce cinsel taciz kurbanı olduğu ve hayatını değiştiren vadinin aşağısındaki Petionville’in tozlu, sıcak ve boğucu arka sokaklarıyla keskin bir tezat oluşturuyor. .

“O sırada 16 yaşındaydım ve kuzenim ve kocasıyla yaşıyordum” dedi. Çocuklarına kendi çocuğum gibi baktım” dedi. Claudine okulda olmalıydı ama annesi ve büyükannesi öldükten sonra kuzeninin evinde temizlikçi olmaktan başka çaresi kalmamıştı. Orada kuzeninin kocası tarafından cinsel saldırıya uğradı.

“Ne yapacağımı bilemedim ama bir arkadaşım polise bildirdi ama adamı bulmak için hiçbir şey yapılmadı.”

İstismardan bir sığınak

Claudine, kızının doğumundan bir yıl sonra, çoğu kendisi gibi yeni doğan bebeklere bakan, istismara uğramış küçüklerin kaldığı bir sığınma evine nakledildi. Üç yıldır yaşadığı barınak, kendini çocukların kaçakçılığına ve cinsel sömürüsüne son vermeye adamış bir kuruluş olan Rapha House tarafından yönetiliyor.

Kişisel eşyalar, Rapha House sakinleri tarafından satılmaktadır.

BM Haiti/Daniel Dickinson

Nahomy Augustin, Haiti’deki uluslararası STK’nın proje koordinatörüdür. “Buradaki genç kadınların çoğu, erişebilecekleri temel hizmet ve fırsatların olmaması, istismara karşı savunmasız hale gelmeleri anlamına geldiği ölçüde, aşırı yoksulluk ve güvensizliğin kurbanıdır” dedi.

Port-au-Prince’in yukarısındaki sakin bir mahallede, kasıtlı olarak göze çarpmayan bir binada yer alan sığınma evi, genç kadınların travmatik deneyimlerinden kurtulmalarına yardımcı oluyor. Nahomy Augustin, “Bütünsel bir yaklaşım benimsiyoruz” diyor ve “tıbbi ve psikolojik bakım, barınma ve hukuki danışmanlık ile aile arabuluculuğu dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunuyoruz.”

Amaç, güvenli olduğu sürece her genç kadının bir yıl içinde ailesinin yanına dönmesine yardımcı olmaktır, ancak Claudine gibi birçok kişi daha uzun süre kalır. Barınak şu anda 24 genç kadın ve bebeklerini barındırıyor, ancak 80 kişiye kadar bakım sağlayabilecek yeni bir merkez inşa ediliyor.

Spotlight Initiative, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile ortaklaşa, bunu ve Haiti’deki diğer kadın sığınaklarını desteklemektedir.

Bir silah olarak tecavüz

Geraldine Alferis, UNICEF’te toplumsal cinsiyete dayalı şiddet uzmanıdır. “Haiti ve özellikle başkent Port-au-Prince bir çete şiddeti dalgası yaşıyor. Binlerce kız çocuğu ve kadın yerinden ediliyor ve bu da onları istismara karşı çok savunmasız hale getiriyor” dedi.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler, Port-au-Prince’in Cite Soleil semtindeki rakip çetelerin “kadınlara ve kız çocuklarına tecavüzü sistematik olarak bir savaş silahı olarak kullanmayı” benimsediğini söyledi.

Geraldine Alferis, “Toplu tecavüz çok trajik bir olay ve bu yüzden hayatta kalanların ihtiyaç duydukları yardımı almalarını sağlamak için çalışıyoruz” diyor.

Claudine, 16 yaşındayken cinsel saldırıya uğradı.

BM Haiti/Daniel Dickinson

Haiti’deki Spotlight Initiative, aile içi şiddet, tecavüz, ensest, cinsel taciz, fiziksel ve psikolojik şiddetin yanı sıra kadın ve kız çocuklarının özgürlük ve hakları üzerindeki diğer kısıtlamalara son vermeye odaklanıyor. Ayrıca şiddet mağduru kadın ve kız çocuklarına bütüncül bakım sağlamayı hedefliyor.

BM’nin Haiti’deki yerleşik koordinatörü Ulrika Richardson sığınma evine yaptığı ziyarette “bu genç kadın ve kızların hikayelerini duymak tüyler ürperticiydi” dedi ve ekledi: “Ben de umutluydum ve verilen hizmetlerin önemini fark ettim. erişimleri var.”

“Spotlight girişiminden ve yerel ortaklarımıza sağladığı çok ihtiyaç duyulan yardımdan gurur duyuyorum, ancak bu ziyaret sırasında duyduklarım, cinsel şiddetin temel nedenlerini ele almanın aciliyetini güçlü bir şekilde hatırlatıyor.”

Port-au-Prince’in yukarısındaki sığınakta, Claudine gibi hayatta kalanlar, gençken birçoğunun kaçırdığı okul derslerine çalışabilir ve devam edebilir. Ayrıca, bağımsızlıklarını inşa etme yolunda önemli bir ilk adım olan, kendilerine az miktarda para kazandıracak dikiş dikme veya sabun yapma gibi becerileri öğrenmek için uygulamalı dersler alabilirler.

Claudine, “Okula gitmek çok önemli” diyor. “Benim gibi bir aile için çalışırken, sadece yiyecek almak ve bir yatağa sahip olmak yeterli değil. Sana çalışma ve kendin için bir hayat kurma fırsatı verilmeli.”